Home » Evlilik » ALDATMA

ALDATMA

        Evlilik dışı ilişkilerin yani aldatmanın  tarihi hemen hemen insanlığın tarihi kadar eskidir. Aldatma kitaplara, müziğe, sinema filmlerine konu olacak kadar, insana dair ve yaygın bir durumdur. Fakat bizim toplumumuzda, aldatma durumu, sanıldığından çok daha fazla olmasına rağmen, aldatma üzerine yeterince çok şey söylenmemiş, aldatmalar  görmezden gelinmiştir.
      Aldatma önemli bir olaydır, çünkü ikili ilişkilerde, aldatmanın gerçekleşmesiyle birlikte, eşler birbirlerine karşı güvenlerini yitirebilirler, evlilikler sonlanabilir. Aldatma durumu hem evlilik hem de aile açısından önemli sonuçları ortaya çıkarabilir.
     Aldatma, son zamanlarda çok fazla yaşanmaktadır. Medyada, her gün, aldatmaya dair haberler, görüntüler, yazılar çıkmaktadır. Medyada bu kadar çok bahsedilen bir olgunun, diğer insanlar tarafından algılanması genellikle heyecanlı bir hikâye olarak nitelendirilebilmektedir. Hâlbuki aldatma gerçek bir durumdur, her an herkesin başına gelme ihtimali vardır. İsterseniz yakın çevrenize bir dikkat edin. Yapılan araştırmalara göre, erkekler kadınlara oranla daha fazla evlilik dışı ilişki yaşamaktadırlar, yani eşlerini aldatırlar.
   Aldatmanın nedenleri incelendiği zaman, kadınların ve erkeklerin aldatma sebeplerinin farklı olduğunu görebilirsiniz. Biz aldatmaların nedenini erkek ve kadınlar için araştırdık ve sonuç ilginç. Erkeklerin ve kadınların aldatma nedenlerine birlikte göz atalım.

 ERKEKLER NEDEN ALDATIR?

***Evlilik ilişkilerinin hayal ettikleri gibi gitmemesi erkek için aldatma nedenidir.
***Evlilik ilişkilerinin monoton algılama sonucunda yenilik arama ihtiyacı erkek için aldatma nedenidir.
***Egolarını tatmin etme erkeklerin en çok aldatma nedenidir.( ben erkeğim düşüncesi)
***İçinde bulundukları sosyal ortamlarda, ciddi ilişki istemeyen kadınların varlığı erkekler için iştah kabartan aldatma nedenidir.
***Hissedecekleri anlık tatmin duygusuna yenilme erkekler için aldatma nedenidir.
***İntikam duygusu sebebiyle erkekler için aldatma nedenidir( bence bu madde aldatma için  zayıf bir etken. Çünkü  araştırmalar ne diyordu erkekler kadınlara oranla daha fazla aldatıyor)
***Evlilik içerisinde cinsel tatminsizlik yaşanması erkek için aldatma nedenidir. 
***Problemli giden bir evlilik sonucunda erkekler eşlerini aldatabilir.
  
KADINLAR NEDEN ALDATIR?

***Kendine güvenlerini artırma isteği kadınlar için en baskın aldatma nedenidir
***Duygusal olarak ihmal edildiklerini düşünme yine kadınlar için baskın olan aldatme nedenidir.
***Heyecan arayışı kadınlar için aldatma nedenidir.
***Romantizm ihtiyaçlarını karşılama isteği  kadınlar için aldatma nedenidir.
***Eşlerinden ya da partnerlerinden daha zengin ve daha üst bir statü sahibi biriyle birlikte olma arzusu kadınlar için aldatma nedenidir.
***Cinsel tatminsizlik kadınlar için aldatma nedenidir.
***Hiç bitmeyen ev işlerinin ve sorumluluklarının yükünden kurtulma isteği ile kadınlar eşlerini aldatabilirler.
 
      Genel olarak aldatmaya en çok neden olarak gösterilenlerden birisi evlilik içi çatışmalar ve doyumsuz evlilik hayatıdır. Fakat yapılan çalışmalar göstermektedir ki, mutlu giden evliliklerde de aldatma olayı yaşanabilmektedir. Mutlu giden bir evliliğe mensup eşlerden biri çekici bir alternatifle karşılaşabilir ve aldatma yolunu seçebilir. Çoğunlukla evlilik içinde doyumsuzluk düzeyi arttıkça, bireyler etraflarındaki alternatifleri daha dikkatli değerlendirebilirler.
   Ayrıca, cinsellikle daha fazla ilgilenenlerin, daha önceki cinsel deneyimleri sayıca fazla olanların, geçmişte aldatmış olan kişilerin aldatma ihtimalinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çevresinde evlilik dışı ilişki yaşamalarını destekleyen arkadaşları ve tanıdıkları olan kişilerin bu tür davranışları daha çok gösterdikleri saptanmıştır. Bir başka faktör ise, gelirleri belli bir düzeyin üstünde olan kişilerin daha fazla aldatma eğilimi içinde olmasıdır.
Özellikle alkol ve madde kullanan erkeklerin eşlerini daha fazla aldattıkları gözlemlenmiştir.

Post Tag With : , , , ,

Comments are closed.