BAHAR YORGUNLUĞU

Bahara girdiğimiz şu günlerde bahar yorgunluğuda beraberinde getiriyor. Bahar yorgunluğunu vücudumuzda belirtileriyle hissederiz. Bahar yorgunluğunun belirtilerinin uzun sürmesi ve kişinin günlük aktivitelerini yapmasına engel olması durumunda buna sebep olabilecek kansızlık, enfeksiyonlar, tiroid hastalıkları ve bağışıklık sistemi hastalıklarının da araştırılması gerekir. uzmanlar bahar yorgunluğuna karşı her sabah aç karnına en az 5 dakika yürünmesi ve sigara içilmemesi gerektiğini belirrtti.

Bahar yorgunluğunun en önemli sebebi; havaların ısınmasıyla birlikte daha fazla suyun buharlaşması sonucunda havadaki nem oranının ve elektrik yükünün artmasıdır. Pozitif ve negatif değerde iki tür iyondan pozitif iyonların artması vücuda zindelik getirir. Negatif yüklü iyonların artması ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere sebep olur. Havadaki elektrik yükü şehirlerde daha fazladır. Taşıtların havayı kirletmesi, sanayi atıkları, trafik keşmekeşi gibi etkenler elektrik yükünü artırır. Elektrik yükünün yoğunluğu, bahar mevsiminde sinir gerginliğini ve stresi tırmandırmaktadır. Bahar yorgunluğu bir hastalık olarak tanımlanır. Önlem alınmazsa bahar yorgunluğu kronikleşebilir.”

BAHAR YORGUNLUĞU İÇİN ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

Bahar yorgunluğuna yakalanmamak ya da bahar yorgunluğunu daha hafif atlatmak için özellikle uyku düzenini bozmamaya ve değiştirmemeye dikkat edilmesi gerekir.

Bahar yorgunluğunu azaltmak için her gün sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyüş yapın.Ancak bu yürüyüşleri güneşli günlerde yapmaya özen gösterin.

Bahar yorgunluğunu azaltmak için her sabah 10-15 dakika aç karnına jimnastik yapın. Ama vücudunuzu aşırı yormaktan da kaçının. Jimnastik yapacağınız odayı ciğerlerinize bol oksijen girmesi için bir süre havalandırmayı unutmayın.

Bahar yorgunluğunu azaltmak için sofranızdan meyve ve sebzeyi eksik etmeyin. Sevmeseniz de mevsimin özelliğini taşıyan meyve ve sebzelerin bütün çeşitlerinden bol miktarda yiyin. Baharda vücudunun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı olur. Özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum ise domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur.

Bahar yorgunluğunu azaltmak için günde 3 litre su tüketin. Yemek yemeden ve yatmadan önce azar azar içerek vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlayın.

Bahar yorgunluğunu azaltmak için uyku ritmine dikkat edin.

Bahar yorgunluğunu azaltmak için alkol, kola ve kafein içeren içecekler ile sigaradan kesinlikle uzan durun.

Bahar yorgunlunuz olmadan neşeli mutlu sağlıklı baharlar diliyorum…

You may also like...