Monthly Archive: Haziran 2009

AŞIK OLDUĞUNUZ KADININ BURCUNA GÖRE HAREKET EDİN

AŞIK OLDUĞUNUZ KADININ BURCUNA GÖRE HAREKET EDİN

Koç Kadınını seviyorsanız: Öncelikle bir amacınız ve hedefiniz olmalıdır.Mücadeleci ve cesur olmalısınız. Meydan okuyan bir tavrınız olmalıdır. Yani kolay ele geçen bir erkek olmayın. Onun size anneniz gibi davranmasını bekleyin. O tam bir dişidir.Onu...

KADINLARDA CAZİBEYİ YOK EDEN HAREKETLER

KADINLARDA CAZİBEYİ YOK EDEN HAREKETLER

Hoşlandığınız  kişinin ya da  sevgilinizin yanında bu hareketleri yapmaktan kaçının, çünkü bu hareketler sevgiliniz üzerinde ki çekiciliğinizi son derece olumsuz etkiliyor. Bayanlar sevgiliniz üzerindeki cazibenizin/çekiciliğinizin azalmasını istemiyorsanız bu hareketleri yapmamaya özen gösterin. **Asla ağzınız...

BİR KADINI SEVMEK

BİR KADINI SEVMEK

Bir kadını sevmek cesaret ister. Sevdim deyip geçmek boşuna kendini aldatış. Sevgi sevdim değildir, Sevgi sevilenin kollarında ölümdür. Düğümdür kimsenin çözemeyeceği,

LEZZETLİ ET SUYU

LEZZETLİ ET SUYU

Tavuk haşlarken veya et suyu hazırlarken, suya atacağınız bir parça havuç, soğan  ve kereviz sapı (maydanoz da olabilir) haşlama suyunuzu daha lezzetli yapacaktır.

TEREYAĞI KIZARTIRKEN

TEREYAĞI KIZARTIRKEN

Tereyağını kızartırken içine bir damla zeytinyağı koymayı deneyin. Böylece tereyağının yanmasını önleyeceksiniz. Görüntüsü gözünüze, lezzeti damağınıza hitap edecektir.

YEMEKLERE SICAK SU

YEMEKLERE SICAK SU

Yemekklerinizin lezzetli olmasının en büyük sırlarından biri yemeğe eklediğiniz sudur. Bu nedenle ekleyeceğiniz suyu önceden kaynatın ve yemeğe sıcak olarak ekleyin. Kullanacağınız suyun kireç oranı ve lezzeti de yemeğinizi etkileyecektir.

BAYATLAMAYAN EKMEK

BAYATLAMAYAN EKMEK

Artık pek rağbet edilmese de hala evde ekmek yapnlarımız vardır. Eğer ekmek yapıyorsanız işte size ekmeğinizin daha geç bayatlamasını sağlayacak sihirli formül: Bir miktar patatesi haşlayarak ezin ve ekmek hamurunuzun içine ilave edin.

HAŞLANAN SEBZELERİN RENKLERİ

HAŞLANAN SEBZELERİN RENKLERİ

Eğer sebzelerinizi haşlayacaksanız ve renklerinin de kaybolmamasını istiyorsanız, haşlama suyuna bir miktar sirke ekleyin. Sebzeleriniz haşlanmasına rağmen renklerinin canlılığını kaybetmeyecektir.

PEYNİRİN KURUMASININI ÖNLEMEK İÇİN

PEYNİRİN KURUMASININI ÖNLEMEK İÇİN

Peynirinizin kuruması sizi rahatsız ediyor ve tat olarak sevmiyor musunuz? O zaman peynirinizin kurumasını önlemek için tuzlu su hazırlayıp peynirlerinizi üstüne dökün ya da tuzlu suyun için bşr bez batırıp ıslatın ve peynirinizi bu...

SÜTÜN TEZ BOZULMAMASI

SÜTÜN TEZ BOZULMAMASI

Süt hem çok yararlı hem de çabuk bozulan bir besin. Sütünüzün daha uzun süre bozulmadan dayanmasını istiyorsanız, içine biraz karbonat atın. Bu işlem sütün ömrünü uzatırken, hazmı da kolaylaştıracaktır.