Home » Şifalı Bitkiler » ELMANIN FAYDALARI

ELMANIN FAYDALARI

Elmanın faydaları sayamayacak kadar örneğin günde bir elma yemek, sizi tüm hastalıklardan korur. İki elma yerseniz kalp ve damar hastalıklarından korunmuş olursunuz. Kolesterolü normale indirir ve kabızlığı giderir, sindirimi kolaylaştırır. Güzel kokusu rahatlatır ve tansiyonu düşürür, sinirleri yatıştırır. Artrit, tomatizmalar ve gut hastalıklarında çok yararlıdır. Kalbi koruyan flavonoidlerden bol miktarda içerir.
 Portakal suyundaki C vitamininin üçte biri elmada da bulunur. Enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan fraktoz şekerinden bolca içerir. Ancak bebeklerin ya da emekleyen çocukların midesini rahatsız edebilir.
Elmanın faydaları konusunda son yıllarda özellikle yurtdışındaki bir çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonuçlarına göre:
– günlük olarak tüketilecek 3 adet elmanın 2 ayda yaklaşık %10 oranında kolesterolün düşmesine yardımcı olduğu,
– kötü kolesterol (LDL) oranını düşürdüğü
– iyi kolesterol (HDL) oranını da 4 misli yükselttiği
saptanmıştır.
-elmanın faydalarından ilginç bir tanesi de içerdiği yüksek potasyum (100 g’da 120-200 mg) oranıdır. Yüksek potasyum içeriği yüksek tansiyona karşı savaşta önemli doğal bir silahtır.
-180 g’da 5 g gibi yüksek bir lif zenginliğiyle sindirim sisteminde büyük rol oynar. 
Elmada bulunan Suda çözünen lifler ve Suda çözünmeyen lifler kombinasyonu bağırsak hareketlerini tetikler ve hızlandırır. Kabızlığa karşı elmayı kabuğuyla yemek önerilir çünkü lif kabuğunda daha yoğundur. Elmanın lif olarak zengin bir besin olması ve bu özelliğinin de kolesterol ve yağın birikmesine engel olur.

Elmanın Faydaları:
Böbreklerin temizlenmesine yarar,
Baş ağrısına iyi gelir,
Kolesterolü düşürür,
Yüksek tansiyonu düşürür,
Kan şekerini kontrol altında tutar,
Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir,
Uykusuzluğa iyi gelir,
Bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar,
Elma + kereviz/maydanoz yorgunluğa iyi gelir,
Elma+kızılcık suyu veya elma+ananas+üzüm suyu gribe iyi gelir,
Elma+armut suyu kabızlığa iyi gelir.

Post Tag With : ,

Comments are closed.