GERÇEK SEVGİ ÜZERİNE

Sevgi insan yüreğinin kutsal bir duygusudur.

Sevgi herşeyin başı, yaşam kaynağı, yürekten yüreğe yoldur. Sevgi ahlak, edep, güzellik ve iyi niyet demektir.

Mutlak emek ister. İnsanları yücelten kutsal sevgiler olduğu kadar, onu aşağılık bir yaratık haline getiren, nefsin ve iğrenç tutkuların oluşturduğu sevgilerde vardır…

Başkaları tarafından sevilmek, beğenilmek her insanın normal duygusudur. Sevgi bağlılıktır özveri ister. Sevgi güven ve mutluluk duygusu sağlar sevgide çıkar olmamalıdır. Sevgi vefa demektir.

İnsanın hissettiği duyguya sebat etmesidir.” Vefa Allah’ tan ve Allah’ ın sevgililerindendir.” Hal böyle olunca sevginin kaynağı da yüce Allah’ tır.

Bu zamanda tertemiz, erdemli ve kirlenmemiş sevgiyi yaşamak çok zor.

Gidilecek yol çileli. Gerçek sevginin özlemini duyanlar bu zor ve çileli yolda emek vermelidirler. Dürüstlükten ödün vermeden, benliğimizi yitirmeden insanca yaşamalıyız sevgilerimizi. Sevgi zamanın yok edemiyeceği tek yüce duygudur.

Dünya ve yaşanılan zaman çok tehlikeli çıkmazda. İnsanlar öldürülüyor hiç bir dönemde öldürülmediği kadar. Sevgisizlikten ölenlerin acısını yüreklerimizde hissedebiliyormuyuz?

Bombalar kalplerde patlıyor çünkü yürekler bombalanıyor. Sevmeyi bilmediğimiz, sevgimizi söyleyemediğimiz, seven kalpleri bir araya getiremediğimiz için…

Bir toplumdaki insanların sevmesi, sevgi toplumları meydana getirmesı için o toplumu meydana getiren fertlerin sevgilerini sağlam bir kaynaktan almaları gerekir.

Her sevginin kaynağı imandır. Allah’ ı sevmaktir. Allah’ ı sevmek için diğer varlıkları bir kenara itip onlara sırt çevirmek manası çıkmamalıdır. Yunus’ un dediği gibi “severim yaradılanı yaradandan ötürü” felsefesi ile sevmeliyiz.

“ Allah’ ım yanlış adreslere yönlendirme sevgimi.
Senin adına perygamberinin adına olunca sevmekte güzel sevilmekte”.
Günümüzde sevgi kelimesi pis ağızlarda sakız misali çiğnenmekte…

Anlamsız, duygusuz moda bir kelimeden öte değil…Sevgi şehvetin kurbanı olmuş ve yitirilmiştir. Sevgi edebiyatı yapmak, dil ile seviyorum demek, günlük-gecelik sözüm ona sevgiler aşklar yaşamak…

Cehaletin ifadesi olup, gerçek sevgiye ihanettir. Yeni nesil bu sahte sevgileri gerçek sanıp etkileniyorler. İçinden çıkılmaz zor durumda kalıyorlar. İnsani değerlerin, ahlakın edebin para etmediğini, sevginin sadece maddi çıkarın gerekliliği olduğunu düşünüyorlar.

Yaşamın utanç verdiği bir dünyada sevgilerimizde kirletildi. Bir zamanlar sevgiler vardı baş tacı edilen, değer verilen, kirletilmeyen, kalplerde yaşıyan. Urfa yöresinde bir beyit söylenir: “Sevdimse seni saffet-i vicdan ile sevdim, Bir lahza düşünmedim ümide-i visale” Şair diyor ki: “ seni temiz bir vicdan ile sevdim. Bir an bile içimden kavuşma arzusu geçmedi. Bu ümidi taşımadım.”

İşte böyle sevgileri yaşamalıyız. Katıksız, çıkarsız, tertemiz. Sevginin haktan emanet olduğunu unutmamalıyız. Aşklar sevdalar saygınlığını korumalıdır. Sevgi yeryüzünün mayasıdır. Hep sevgi ile nefes almaktır muradımız…

Gönlümüzdeki misafirleri tertemiz duygularla sevmeliyiz. Artık eski sevdalar- sevgiler yok. Aşklar sevdalar günü birlik. Emeksiz sevdalar saman alevi gibi kısa süreli oluyor.

Sevgi sözcüğünün manasını bilmeyenler yaşadıklarını sevgi ile anlatmaya çalışıyorlar.

Ebedi sevgiyi gömenler, günlük yaşadıkları sözüm ona sevgilerle sadece gün geçiriyorlar. Kendileri ve sevgileri ayaklar altında çiğneniyorda farkında değil gafiller.

Üstad Faruk Nafiz Çamlıbel ne güzel ifade etmiş: “Ne şair yaş döker, ne aşık ağlar, Tarihe karıştı, eski sevdalar…

You may also like...

3 Responses

  1. komedi dedi ki:

    cok guzel sonunakadar okudum normalde bukadar uzun yazıları okurken sıkılıyodum bu zamanda gercekten aşkı sevgiyi bilen yok varsada allah bizede nasip eder işalah

  1. 8 Haziran 2009

    […] her duygu sevgi değildir. Bazen kalp ve beyin hiç yapmadıklarını yapar ve iş birliği kurarlar.Bir […]

  2. 30 Ocak 2010

    […] Özlemek sevmektir, özlediğin birisi varsa şanslısın sevmeyi biliyor seviyorsundur. Özlediğini düşünmek her an sevdiğini hissetmek, hayallerde hayatı en uçta yaşamaktır sevmek. SEVMEK, yazın yakıcı sıcağında çıplak ayak asfaltın yakıcılığını ayaklarında yaşarak, hissederek yürümektir Sevdiğine sıkıca sarılarak bir birinize destek olarak yaşamak aşkı, özlemi… Sevmek, kuralları çiğnemek hiçe saymaktır tabulara rağmen kırmızı ışıkta geçip risk almaktır. SEVMEK, parkta sırt üstü çimlere uzanarak bulutları seyretmek resimler çizip bulutlardan yüreğinizdeki uçarı kuşları azad edip uçurmaktır sonsuz maviliğe. SEVMEK, gecenin ayazında birbirinizin ellerini nefesinizle ısıtmak nefesinizden çıkan buharda mutluluğu yakalamktır. SEVMEK, bir uçurumun kenarında çığlık çığlığa sessizliğinizi haykırmaktır. SEVMEK, yağan yağmurun altında iliklerinize kadar ısalanıp kuytu bir köşede tutkularınızı bir birine düğümleyip çılgınca sevişmektir sevmek…….. Posted in Aşk | Tags: Aşk, özlemek, sevmek Benzer İçerikli KonularAŞK VE AŞIKLAR […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir