ISLAK SAÇLA UYUMANIN ZARARLARI

   Doktorlar, saçların yıkanmasının ardından ıslak saçla uyumanın sinüzite neden olduğunu belirtiyorlar.

    Kulak Burun Boğaz doktorlarının açıklamalarına göre ıslak saçla uyumanın zararları; şiddetli baş ağrısı ve burun tıkanıklığı ile kendini gösteren sinüzitin, bireylerin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Sinüzitin, şeker hastalığı ve kalp yetmezliği kadar insanların hayat kalitesini bozan bir hastalık olduğunu söyleyen doktorlar, hastalığın Türkiye’de her yıl 15 milyon kişiyi etkilediğini belirttiler.

   Islak saçla uyumanın zararları soğuk algınlığı ve nezlenin hemen ardından akut sinüzitin ortaya çıkar; burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, çevresinde ağrı, diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı, yüzde basınç hissi, öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı ve kötü ağız kokusu belirtileri de bulunabilir. Islak saçla uyumanın zararları arasında akut sinüzitte kuru öksürük, hafif ateş veya mide rahatsızlığı de görünebileceği gibi, kronik sinüzitte ise koyu burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama ve özellikle geceleri artan öksürük belirtileri görülür.

“KONSANTRASYON SORUNU YAŞANABİLİR”

Sinüziti olan pek çok hastanın hayat kalitelerinin bozulur. “Sinüzit; burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, baş ağrısı, öksürük, halsizlik ve dikkat kusuruna neden oluyor. Bu hastalar ise dikkatlerini toplayamadıkları için konsantrasyon sorunu yaşıyorlar. Burun semptomunda kıkırdak, kemik eğrilikleri, burun etlerinde büyüme, polip oluşumu ve alerjili rinit bulunduğu durumlarda kolayca sinüzit oluşabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat ve medikal tedavi uygulanmalıdır.”

SİNÜZİTİN EN ÖNEMLİ SEBEBİ ISLAK SAÇ

Sinüzitin önemli bir sebebinin de saçları yıkadıktan sonra kurutmadan yatmak ve ıslak saçlarla dışarıya çıkmak, ıslak saçların zararlarını engellemek için: “Saçlar yıkandıktan sonra en az 45 dakika ya da 1 saat boyunca yatmamak ve dışarıya çıkmamak daha uygun olur. Islak ya da nemli saçlarla uykuya dalmak ve dışarıya çıkmak sinüzite davetiye çıkarır. Saçın hafif nemli kalması bile uyku halinde kafa bölgesinde üşümeye sebep olur. Serin havalarda sık görülen üst solunum yolları enfeksiyonları, sigara, havadaki zararlı gazlar, alerjik durumlar da sinüzite yol açan diğer etkenlerdir.”

You may also like...