İŞTAHSIZ ÇOCUK

İştahsız çocuk için neler yapılabilir?

Çocuklara yemek yedirmek genelde zordur. Özellikle de iştahsız çocuklara yemek yedirmek bir işkence olabilir. Belli besinleri alması gereken çocuğunuzun iştahsızlığını ortadan kaldırmak için ne yapabilirsiniz?

İştahsız çocuklardaki iştahsızlığın önüne geçilmesi için, yemekten bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımının sınırlandırılması gerekir; çünkü iştahsız çocuklar içmeyi yemeğe tercih eder ve kolayca dokluk hissi duyar, böylece almaları gereken besinleri yetersiz tüketirler.

Anemi, bağırsak parazitleri ve hastalıklar iştah kaybına yol açar. Psikolojik nedenler de iştahsızlığı etkilemektedir. Normal büyüme eğrisi gösteren çocuklarda 15-18. aylar arasında iştah en düşük düzeydedir. Yemeği reddetme ya da belli yiyeceklere yönelme davranışı 2 yaş çocuklarda sık rastlanır.

Çocuklarda her dönemde aynı büyüme hızı görülmez. Doğumdan 1 yaşa kadar olan hızlı büyüme 2, 3 ve 4. yaşlarda azalır. Yılda ortalama 2 kilogram kadar artış olur. Eğer çocuğun büyüme ve gelişmesi normalse, yeme alışkanlıkları bir sağlık sorunu oluşturmuyorsa, çocuk ihtiyacı kadar yiyorsa, anneler endişelenmemelidir. Bazen öğün atlansa, hatta bazı nedenlerle birkaç gün yemek düzeni bozulsa bile önemli bir sağlık sorununa neden olmaz.

İştahsız çocuklarda iştahsızlığın önüne geçmek için ne yapılabilir?

İştahsızlık problemi olan çocuklarda yemekten bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımı sınırlandırılmalıdır; çünkü çocuklar içmeyi yemeğe tercih eder ve kolayca dokluk hissi duyar, böylece almaları gereken besinleri yetersiz tüketirler.
 
*İştahsız çocuklarda biberon yerine bardak kullanılmalıdır. Böylece sıvı tüketimi azalır.
 
*İştahsız çocuklarda süt, meyve suyu gibi içeceklerin miktarı belirlenmelidir. Örneğin; iki su bardağı süt yeterlidir.
 
*İştahsız çocuklarda farklı çeşitte besinler denenmelidir. Bir öğünde besini reddettiyse tamamen farklı bir besin denenebilir. Onu da reddederse bir sonraki öğüne kadar herhangi bir besin verilmemelidir.

*İştahsız çocuklarda şekerleme, cips, çikolata, bisküvi iştahı engelleyebilir. Ara öğünler küçük porsiyonlar olmalıdır.
 
*İştahsız çocuklarda yiyecekler çocukların kolay yiyebileceği türden hazırlanmalıdır. Örneğin; küçük dilimlenmiş salatalık, havuç gibi.
 
*İştahsız çocuğu yemek konusunda zorlama, sorunu kötüleştirir. Reddedilen besin bir süre sonra tekrar denenmelidir.
 
*iştahsız çocuk grup halinde yaşıtlarıyla yemek olumlu yeme davranışlarını geliştirir.

You may also like...