KABAK ÇEKİRDEĞİ

att00002-small   Kabak çekirdeği birçoğumuzun zevkle yediği bir kuruyemiş. Aslında yine  bir çoğumuzun da bilmediği bir sağlık kaynağı. (benim çocukluğumdan bu yana en çok tükettiğim çerez türüdür ve bırakmayı da düşünmüyorum:)

Kabak çekirdeği ciddi bir bağırsak kurdu düşürücüdür. Tuzsuz tüketildiğinde çok hızlı ve  etkili bir şekilde tenyanın dökülmesine neden olur. Bunun için çocuklarda 40g büyüklerde 100g tuzsuz kabak çekirdeği yeterlidir.

Kabak çekirdeğinin asıl mucizesi iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile ilgili. Şu an kabak çekirdeğinin BPH’ı azalttığı hatta önlediği tıbben kanıtlanmış ve kabul görmüş durumda. Yine BPH’la bağlantılı ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da faydalı. Bu mekanizma phystosterin denen bir madde sayesinde oluyor.

Kabak çekirdeği  karotenoid içeriyor. Yapılan araştırmalar karotenoidden zengin beslenen erkeklerin BPH  riskinin düşük olduğunu gösteriyor.

Kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor. Ayrıca içerdiği E vitamini ile hücre zarının  oxide olarak b ozulmasını önlüyor. Sağlıklı hücreler kanserde önemli rol oynuyor. Yine E  vitamini geç yaşlanmamızı ve yaşlılığımızı genç gibi geçirmemizi sağlıyor.

Lif içeriği de kanserle işlikli. Lifli gıdalar kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor. Su tutup  şişerek tokluk hissi veriyor. Bu sayede hem bağırsaklar normal çalışıp sıkıntı yaratmıyor hem de diet yapmış oluyorsunuz. Ama en önemlisi kabızlık önlenince  antioksidan yani kanser yapan maddeler bağırsaklarda daha az kalıyor bu  da kanser  riskini azaltıyor.

Kabak çekirdeği mineraller, esansiyel yağlar ve proteinler bakımından zengin. Ayrıca  içinde kemikler ve iştah için önemli bir madde çinko var. Bir bardak kabak çekirdeği  günlük çinko, demir ve E vitamini ihtiyacımızın tamamını, yarım bardak kabak çekirdeği  ise günlük magnezyum ihtiyacımızın tamamını karşılıyor.

Omega 3 ve omega 6 içeriği beyin  fonk siyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Zihinsel gelişimi olumlu yönde  etkiliyor. Arjinin adlı amino asit sayesinde nitrit oksik oluşumu ile damarların  esnemesi ile ereksiyon ve kalp problemlerinde kullanılma potansiyeli  yüksek olduğundan  bu alanla ilaç yapım çalışmaları sürüyor.
Fosfor içeriyor. Fosfor kemik oluşumuna yardımcı oluyor, böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Sağlıklı kemikler kemik kanseri riskinin azalması anlamına geliyor.

Özellikle erkeklerde belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan kemik  erimesini önlüyor yahut  azaltıyor.

Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan kandaki trigliseridi düşürüyor yani kolesterol  sıkıntısının çözülmesine yardımcı oluyor. Yine bu mantıkla ve phystosterin maddesinin de  yardımıyla damar kanserine iyi geliyor.

You may also like...