Home » Sağlık » KENDİ BAŞINIZA TEDAVİ EDEBİLECEĞİNİZ HASTALIKLAR

KENDİ BAŞINIZA TEDAVİ EDEBİLECEĞİNİZ HASTALIKLAR

Yaşadığınız bazı rahatsızlıklar içi doktora gitmeye ihyaç duymayabilirsiniz. İşte kendi başınıza tedavi edebilceğiniz hastalıklar da yapılması gerekenler:

*KAS AĞRILARI: Her dört ya da altı saatte bir kas gevşetici ilaçlar alabilirsiniz.  İlk 24 saatte buz kompleksi yapabilir ve sonrasında sıcak bir duş alabilirsiniz. Kas ağrılarınızda doku ısıtan patch’ler (yama-yankı) de işe  yarayabilir. Birkaç gün içinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

*GÜNEŞ YANIKLARI: Ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici alabilir, o bölgeye soğuk su kompresi yapabilirsiniz. Ya da yanan dokunun üzerine cildi yenileyen aloe kremleri veya kortizon içeren nemlendiriciler uygulayabilirsiniz. Ancak cildinizi kesinlikle soymayın! Çünkü bu, iyileşmenin belirtisidir.

*İSHAL:  Vücudun su kaybetmesinin önüne geçmek için bol su için ve birkaç gün yağsız pirinç pilavı, haşlanmış patates, yağsız tost gibi hafif yiyeceklerle beslenin.  İshal ilaçları da faydalı olabilir. Eğer bu rahatsızlığınız üç günden daha uzun sürerse hemen doktorunuza görünün.

*DERİN OLMAYAN KESİK: Temiz bir havlu veya kağıt mendille sıkıca bastırarak kanamayı durdurun. Ardından vücudunuzun kestiğinz bölgesini soğuk suyla yıkayın ve kurulayın. Sonra kesik olan bölgenin üzerine antibiyotik içeren bir krem uygulayın ve gazlı bezle bandajlayın. Yaranın mikrop kapmaması çok önemli.

*YÜKSEK ATEŞ: Ateş düşürücü ilaç almak ve bol su içmek vücudun su kaybını toparlayacaktır. Birkaç saat sonunda ateşiniz düşmüyor ve 38 derecenin üzerine çıkıyorsa, doktorunuzu arayın. Çünkü yüksek ateş ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

*MANTAR ENFEKSİYONU: Vajina gölgesinde kaşınma, yanma veya şişlikler varsa, bir mantar enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Bunun için mantar enfeksiyonunu yedi güne kadar geçirebilen, etkili kremlerden kullanmayı deneyin. Eğer yedi günlük bu sürede enfeksiyonu atlatamazsanız, hemen doktora görünün.

Comments are closed.