OLGUNLAŞMAK

Olgunlaşmak aslında çocuklaşmaktır. Olgunlaşmak çocuksu sevinçlerin ve neşenin yeniden keşfidir. Olgunlaşmak hayatın özüne geri dönmektir. Olgunlaşmak yalan yanlış öğretilerden kurtulmaktır. Efendi uslu olup, her gün işe gidip ekmek parası kazanmak değildir olgunlaşmak.

Olgunlaşmak egoyu eritmekten geçer önce. “Ben, ben” demeden. Gizli öznelerdeki benleri görmekten geçer. Gizli ya da açık “ben” duygusundan uzaklaşmaktan geçer. Olgunlaşmak özellikle gizli benliğe, seni sürekli şişirip, “siz haklısınız efendimiz” diyene “sen biraz sus bakiim” demektir. Azıcık geride durabilmektir. Seninle aynı seviyede olmayana yolunda başarı dileyebilmektir.

Olgunlaşmak yargıdan bağımsız olmaktır. Bir dolu insan içinde, bir cemaat kültürüne dahil olduğunu farketmektir. O klana dışardan geleni de eski dostun gibi kabul edebilmektir, hoşgeldin diyebilmektir önyargısız, gönülden. Kendini vererek ama bunaltmadan sevmektir.

Olgunlaşmak kararında olmaktır. Aşktan delirmek kararında bir duygudur mesela. Doğru ayarı budur. Daha azı kurtarmaz. İnsanın yavrusu için içinin gitmesi son derece kararındadır. Şuursuz öfkelerden uzak durmaktır. Kinlere düşmemektir. Düşmanı affetmek ve uzaklaşmaktır bazen.

Bulaşmamaktır, bulaştırmamaktır. Hayatına cehennemden bir tek molekülün bile girmesine izin vermemektir.

Olgunlaşmak pişmektir. Tadını bulmaktır. Bol bol susmaktır. Anlaşılmamaya alışmak, zamanını beklemeyi bilmektir. Doğru damaklar ancak o tadın değerini bilir. Sabırdır, tevekküldür.

Olgunlaşmak biraz daha çocuksu olmaktır. Çorapsız gezmektir. Endişelerden arınmaktır. Evhamları bırakmaktır. Kendine ve dünyana güvenmektir. Deryalar içinde bir damla birliğini görmektir. Teslim almaktır. Teslim olmaktır.

Olgunlaşmanın tek yolu yaşamaktır. Okumakla, izlemekle olmaz. Sadece yaşanmışlıklardan geçer. Acıdan çokça, sevinçten biraz.

Olgunlaşmak kıymet bilmekle ilgilidir.

O tek anın hayatın kendisi olduğunu bilmekten geçer.

Sonsuzluk şimdidir.

You may also like...