SAÇ DÜKÜLMESİ TEDAVİSİ

  Biz kadınların güzel görünmemizi sağlayan en önemli faktörlerden birisi saçlarımızdır. Doğal güzelliğimiz olan saçımızın bakımı ihmal edilecek ve bilinçsizce bakım yapılacak kadar değersiz değildir. Saçlar evrimsel gelişim süresinden günümüze kadar insanların gelişiminde önemli rol oynadı. Şu anda bile saç bakımı ile ilgili üretilen milyarlarca dolarlık bir pazarın bulunduğunu göz önünde tutarsak saçların önemini kavramak mümkün olur. Günümüzde, sağlıklı saçlara sahip bir insanın kafasında 100 bin adet saç telinin bulunduğu ve her gün otalama olarak 50 saç telinin döküldüğü belirlenmiştir. Fakat yüz binlerce yıl önce 100 bin adet saç telinden daha fazlasına sahip olan insandaki bu çokluğu, günümüzün hava kirliliği, atmosferin yarattığı zararlar ve doğal olmayan gıdalarla beslenmeye ek olarak çağımızın hastalığı stres saçlardaki bu dökülmeyi daha çok arttırmış ve arttırmaya da devam etmektedir. Sağlıklı saçlara sahip olan bir kişide her gün ortalama olarak 50 adet saç telinin dökülmesi yüksek görünmesine rağmen her saç teli ömrünü tamamladığında dökülüp yerine yenileri geldiği için bu dökülme normaldir. Çünkü saçları oluşturan çukurların 0/0 10 u dinlenme, 0/0 90 ı da faaliyet halindedir. Saç çukurları zamanla küçülerek dinlenme devresine geçerler. Dinlenme dönemi bittiğinde ise yeni bir saç teli oluşur. Bu nedenle ortalama olarak her gün 50 adet saçları dökülen sağlıklı bir insanın yine saçları vardır. Bu olaya saç değişimi denilir. Fakat devamlı dökülen yıpranmış ve mat saçlar bakım yapılarak korunmadığı takdir de yok olmaya mahkûmdur. Çünkü vücudumuzun dış etkenlerden en çabuk zarar gören bölümlerinden olan birisi de saçlarımızdır. Saçlarımıza gereke özeni vermek için de şunlara dikkat etmeliyiz:

 

1-Saçlarımızı her gün kozmetik ürünlerle yıkamamalıyız. Her gün kozmetik ürünlerle yıkanan saçların, doğal yağ ve nem tabakasının yok olacağı için dökülmeye, mat ve cansız gözükmeye mahkumdur. Haftada 2-3 defa yıkanan saçlar hem daha temiz ve parlak hem de doğal, hem de yağ ve nem tabakası korunduğu için daha sağlıklı olurlar. Şu anda, fakat bizim saçlarımız çok yağlı, 2-3 günde bir yıkarsak çok yağlı gözüküyor der gibisiniz. Haftada 2-3 yıkadığınız saçlarınıza saçlarınızın yağlı, kuru ve kepekli oluş özelliklerine göre bakım yapmayı ihmal etmezseniz saç problemlerinizin çözüldüğünü göreceksiniz.

2-Beslenmenize ve aldığınız vitaminlere dikkat etmeliyiz. Yağlı, renksiz ve mat saçlar için; B vitamini, bakır. Kuru, cansız ve mat görünümlü saçlar için; A, C, E vitaminleri. Kepekli saçlar için; B, C vitaminleri. Zayıf ve cansız saçlar için; A, B, C, demir, iyot ve protein içerikli gıdalarla beslenmek gerekir.

3-Uykusuzluk ve stresten mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

4-Saçlarınızın oksijen alabilmesi için her ay uçlarından 1 cm kestirmelisiniz. Çünkü her bir saç telinin içinde boşluk vardır bu boşlukların kırılarak veya incelerek tıkanması sonucu, uçtan oksijen alarak dipten uzayan saç sağlıklı büyüyemez.

5-Saçları devamlı toplayarak sıkı bağlamak da, saçların oksijen almalarını engellediği için, alın köşelerinde dökülmeler ve kepeklenme sorunları oluşur.

6-Aşırı güneş ışınlarına maruz kalan saçlarda yıpranır.

7-Denizden çıkıldığı zaman tuzlu suyun saçlardaki zararlı etkilerini yok etmek için veya havuzun klorlu su etkisini yok etmek için mutlaka saçlar yıkanmalıdır.

8-Saçlar mutlaka saçlara uygun olan kaliteli şampuanlarla yıkanmalı ve periyodik bakımları yapılmalıdır.

Saçlarımıza bakalım güzelliğimizi koruyalım.

 

You may also like...

1 Response

  1. 5 Şubat 2010

    […] Saç Dökülmesini Önleyin! Her sabah uyandığınızda yastığınızda dökülen saçlar ya da banyodan sonra saçınızı tararken dökülen saçlarınızı görüp üzülüyor musunuz? Sağlıklı yaşamak, formda kalmak, saç dökülmesini önlemek için dengeli beslenmeye bir adım atın! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir